// BUYING GUIDE · SEP 21 2026

Buying raw dog food
in bulk.

A bigger box is not automatically a better price. Compare actual pack weights, prices per pound and the final checkout total before committing to a bulk order.

By Revival Raw. Prices checked September 21, 2026. Automated editorial and calculation review by Codex.

Revival’s 16 lb Platinum Blend pack costs $104; the 24 lb pack costs $156. Both are $6.50 per pound at the one-time prices checked for this guide. The larger pack buys more of the same product, but does not lower its unit price.

That is the first check to make when buying raw dog food in bulk: divide the selected pack’s price by its listed net weight. Then compare the total order, including the charges and discounts shown at checkout. The examples below use Revival’s current frozen products so you can follow the numbers back to a specific pack.

Already have a shopping target for more than one dog? Use the multi-dog order planner to subtract existing stock and convert the remaining quantity into whole packs.

Compare the actual pack, not the word “bulk.”

One-time product prices checked September 21, 2026. USD; shipping and tax excluded.
PackBox pricePer lb
Platinum Blend
16 lb · 8 × 2 lb tubes
$104.00$6.50
Platinum Blend
24 lb · 12 × 2 lb tubes
$156.00$6.50
Beef 80/10/10
30 lb · 6 × 5 lb tubes
$163.50$5.45
Whole Carcass Chicken
25 lb · 5 × 5 lb tubes
$163.50$6.54
Whole Carcass Turkey
25 lb · 5 × 5 lb tubes
$163.50$6.54

These are the pack labels and one-time prices shown in Revival’s current product catalog. The product name in each row links to its source. Availability, price and offered sizes can change, so select the exact variant again before checking out.

Notice that the largest box in this comparison is not the most expensive. The 30 lb Beef 80/10/10 pack and both 25 lb poultry packs each cost $163.50. Box price alone hides that five-pound difference.

Does a larger size of the same recipe save money?

For the Platinum Blend, the answer at these one-time prices is no:

  • 16 lb pack: $104 ÷ 16 = $6.50 per lb.
  • 24 lb pack: $156 ÷ 24 = $6.50 per lb.

The 24 lb pack adds eight pounds for another $52. That is more food in one pack, with no per-pound discount. Both sizes contain two-pound tubes; the larger pack has twelve instead of eight.

Compare an equal total to make this even clearer. Three 16 lb packs cost $312 for 48 lb. Two 24 lb packs also cost $312 for 48 lb. Either selection contains 24 two-pound tubes. Before shipping, tax or an applicable discount, the product cost is identical.

Choose between those combinations based on the pack selection you want and the actual checkout total. Do not assume fewer boxes, cheaper shipping or different delivery timing just because you selected fewer packs: an order’s pack count is not a verified count of shipping cartons.

The same box price can buy different weights.

A $163.50 Beef 80/10/10 pack contains 30 lb, giving $5.45 per pound. A $163.50 Whole Carcass Chicken or Whole Carcass Turkey pack contains 25 lb, giving $6.54 per pound.

At the same $327 product spend, two beef packs contain 60 lb; two poultry packs contain 50 lb. That is a purchasing comparison between different recipes, not evidence of a discount for buying more of the same recipe.

Unit price tells you how much product weight your money buys. It does not establish nutritional equivalence, suitability for a particular dog or how many days the order will last. Keep those decisions separate from this box-size calculation. Once you have selected a product, compare its available sizes on the same basis.

Put shipping and discounts into a second calculation.

Start with the product price per pound, then calculate the cost of the whole order:

Order cost per pound = (product subtotal − applied discounts + shipping + tax) ÷ total pounds ordered.

If checkout already shows a discounted product subtotal, use that number and do not subtract the discount again. For a mixed order, add the weight of each selected pack and use the total order amount. Do not divide a multi-pack order total by the weight of just one pack.

For example, the 48 lb Platinum order above has a $312 product subtotal. If a hypothetical checkout added $18 in combined shipping and tax with no discount, the total would be $330, or $6.875 per lb, displayed as $6.88. The $18 is an illustration, not a Revival shipping quote. Your address, selected items and actual checkout determine the total.

Revival’s terms describe order totals as including shipping and applicable taxes. This guide does not assume those charges are zero, promise a bulk-order discount or quote a delivered price.

Keep subscription pricing separate from pack-size savings.

A recurring-order offer and a larger-pack discount are different things. When comparing sizes, first price both as one-time purchases. If you want a subscription, compare the recurring prices actually offered for those same selected variants.

The current Platinum allocations show $93.60 for the 16 lb pack and $140.40 for the 24 lb pack on the listed recurring plans. Both work out to $5.85 per lb before shipping and tax. Choosing the larger size still does not add a size discount in this example.

Confirm the purchase type before paying. A lower recurring price comes with future renewals; it is not simply a cheaper one-time order. The subscription guide explains the available schedules, account access and change deadline.

Use this bulk-order checklist before paying.

  1. Match the product and variant. Write down the recipe, pack weight and tube count. A product’s starting price may belong to a different size from the one you want.
  2. Compare the same total weight. For Platinum, two 24 lb packs and three 16 lb packs are both 48 lb. Use equal totals when checking whether one combination saves money.
  3. Record both prices. Keep the product-only cost per pound beside the final checkout cost per pound. A product saving can disappear when the order total changes.
  4. Check the package footprint. Pounds measure weight, not freezer volume. If fit is uncertain, ask Revival support for current package dimensions before choosing a larger order. No package dimensions or freezer-capacity estimate are assumed here.
  5. Confirm purchase type and quantity. Verify one-time versus recurring, the selected pack size, number of packs, destination and final total on the order summary.

Save that summary. It gives you a specific basis for comparing the next order, including whether a change came from product price, selected weight, a discount or delivery charges.

Sources and calculation notes.

Product data checked September 21, 2026. Calculations use the listed pack weight and unrounded price; displayed unit prices are rounded to the nearest cent.

This is a pack-size and purchasing guide. It does not supply feeding portions, food-handling instructions or a nutritional ranking.